Jump to content

 

 

 

 

 

Některé nejčastější problémy, vyskytující se kolem spalinových cest

Úvaha. Po našich krajích putuje bytost z jiného světa. Můžeme jí říkat démon, běs, nebo jinak,  jak chcete. A ten se usadí v hlavě človíčka, stavějícího komín či kamna. Toho pak nutí dělat strašné věci. Třeba stavět komíny u okapu, přitulené k dřevěným stěnám, ucpávat ústí zazděnými studenými trubkami, pořizovat si krbové vložky, které nikdo neumí správně obezdít a jiné schválnosti.  Jste si jisti, že Vás tahle nehoda nepostihla? To je skvělé, ale nestrácejte ostražitost!


1.1 Přístup k ústí komínu.

Jak podle stavebního zákona, resp. jemu příslušné vyhlášky MMR 268/2009 "O požadavcích na stavby", §24, tak podle střechařské,  i kominické normy (ČSN 73 4201 + Z1,2,3) je povinnností vlastníka stavby, mít funkční přístup předepsaných parametrů, k ústí komína, ale i k ostatním zařízením na střeše. Bez něj nesmí být stavba, ani její úprava, vůbec zkolaudována. Diletantismus projektantů v tomto segmentu je kapitola sama pro sebe.  Bohužel, úpadek našeho řemesla v posledních desetiletích, sebou nese i absenci respektu k předpisům s ním souvisejících.  Je třeba si však uvědomit, že stále platí: nahlášení této vady, stejně jako jiných závažných závad, stavebnímu úřadu, nebo požárnímu dohledu, které nám zákon ve znění kominické vyhlášky 34/16 nařizuje,  sebou nese zákaz užívání komínu, tedy i topení!

Vyhovujícím přístupem rozhodně není přelézání okapu s vycházkou po krytině. Jen připomenu střechařskou ČSN 73 1901, odst. 5.6.3 - střecha, na které je umístěno technologické zařízení, nebo komín, musí být navržena jako pochůzná... Ještě si dovlím připomenout §55, odst. 2 vyhlášky 268/2009 - odchylky od norem jsou přípustné, pokud se prokáže, že navržené řešení odpovádá min základní požadavkům na stavby uvedeným v §8. Pokud už nemáte funkční průlez u komína, či komínovou lávku, nebo střešní stupně, je možno to řešit schváleným žebříkem, zajištěným předepsaným způsobem. Jsou i jiné situace, kdy je jiné řešení přípustné, ale to je nad rámec tohoto pojednání. Ať zvolíte jakýkoli způsob, je to celé ve Vaší režii. Můžu Vám v tom poradit, případně i pomoci ale "nějak" se tam dostat na kontrolu, není řešením a v tom nemou sloužit. Je to Váš vážný problém! Ne nějaký výmysl kominíka. Mimochodem, o anténách to platí úplně jstejně. Doporučuji oboje řešit komplexně. Obrázkové pojednání o lávkaách je třeba tady: https://www.krytiny-strechy.cz/technicke_info-k-navrhovani-strech/kominy/kominove-lavky-na-strese-pravidla-navrhovani-pouziti/  Hezké obrázky mají tady: https://www.ruukki.com/cze/produkty-pro-strechy/produkty/bezpecnostni-prvky-pro-strechy Také bych rád upozorníl, že transformovaná vzdálenost stupňů má být, dle ČSN, 690mm. Počítá se to jako 2x výška + vzálenost. To je, při bvyklém sklonu střechy kolem 45st. ,každou řadu tašek. 

Také upozorňuji, že minimální (půdorysný) rozměr průlezu na střechu je 0,55 x 0,55. Podle střechařské normy dokonce 0,6x0,6 a nesmí být ničím zúžen, ani žebříkem. Zvláště upozorňuji na častou chybu při zateplování krovu, kdy se k průlezu vytvoří jakýsi tunel. Mnohdy je pak půdorysný rozměr průlezu žádný, nebo dokonce záporný. Tím se fakt nedá prolézt. Ještě jedna věc. Sklon pracovní plochy, kterou není třeba opatřit zařízením proti pádu je 10 st. (NV 362/2005, §3, odst.4)

Někdy může být dispoziční problém umístit na krytinu stupně, ale žebřík by se umístit dal. K tomu slouží střešní žebříky - žebříky určené k trvalé montáži na střechu. Třeba takhle:   https://www.berem.cz/stresni-zebrik-280-cm-prirodni/

nebo takhle:

https://eshop.wuerth.cz/Kategorie-produktu/Stresni-zebrik-pevny/314620021322.cyid/3146.cgid/cs/CZ/CZK/?NativeSearch=*%253A*%2540%2540+%252B%2528CategoryUUIDLevelMulti%253A3146+%2529+-CategoryUUIDLevelMulti%253A314695++AND+%252Bvisibility%253A3146+%252B%2528CategoryUUIDLevelMulti%253A314620021322%2529&SelectedFilterValues=%5B%5D&DisplaySequence=%5B%22AT_NumberOfRungs%22,%22AT_Length%22,%22AT_Color%22,%22AT_WidthInternalXWidthOutside%22,%22AT_Weight%22,%22AT_MaterialType%22%5D&CategoryRef=314620021322@WuerthGroup-Wuerth-3146

 

neboo: https://www.zarges.cz/produkty/zebriky-profi/profesionalni-stresni-zebriky/stresni-zebriky-88

 

Náhradním řešením může být běžný (atestovaný) nedělený obilní hliníkový žebřík zavěšený na bezpečnostní háky - viz ČSN EN 517. 

1.2 Výška ústí průduchu nad heřeben, antény na komínu, statika horní části komínu.

Výška ústí nad hřeben: To, že má ústí komínu přesahovat hřeben o 65 cm ví dnes skoro každý amatér (nadšenec). Přesto, nebo spíš v těchto případech, jsou to právě rádoby profesionální firmy, které Vám komín klidně postaví kratší. Možná se Vám to zdá jako maličkost, ale opak je pravdou. Při výpočtu provozních stavů splainové cesty, který je povinnou součástí revize SC, na toto programy pamatují zvýšením ztráty o 25 Pa. To je hodnota, kterou nikdy, u běžného komínu rodinného domku, nemáte šanci dosáhnout a tak docílit předepsaného tahu. Prostě to občas nepotáhne. Jenže občas není "skoro dobré". Občas je úplně špatně.

 

Kotvení komínu: Horní částí komínu v tomto případě myslím tu část komínu, která není nijak upevněna. Mnohdy to bývá spousta výškových metrů už na půdě.  Proto je dnes předepsáno, komín kotvit ke krokvím. Nesouvisí to s novými komíny ale s krytinou. Dřívější pokrývačské postupy "na maltu" zajistily stabilizaci komínu připojením na krytinu. Dnešní "suché" pokládky již tuto funkci obvykle nezajišťují. Proto důrazně doporučuji, při výměně krytiny, i starý komín dodatečně ukotvit.

 

Zděný komín může, bez kotvení,  krytinu, resp. poslední kotvení, přesahovat o 5x nejmenší rozměr komínu. Nejčastěji to bývá 5x45=225cm. Ale třeba u systémových komínů bez proarmování, to bývá také jen 32x5=160cm, to jen pro orientaci, protože u systémových komínů toto předepisuje výrobce, často to bývá i jen 1 m.

 

Půdorysné umístění komínu: Z výše uvedeného vyplývá, že je nutno velice pečlivě volit polohu komínu ke hřebeni budovy. Korektně - postavit vyhovující komín u okapu sedlové střechy je prakticky vyloučeno. Rozumná poloha je co nejblíže u hřebene.

 

Antény na komíně: Na komín je zakázáno montovat cokolli, krom jeho příslušenství. To má, vedle statických důvodů - jak výše vidíte, komín je rád, že vůbec ještě stojí - důvod v tlakovém ovlivnění ústí průduchu větrem. Sice vytáhnete komín 65 nad hřeben, ale pak ho klidně zacloníte metrovým satelitem. Ale ani běžně "yagyny" nejsou nez problému, protože pro proudící vzduch se jejich tenké, ale husté prvky, jeví jako plná překážka. A o tom, že se kolikrát štětkou ani do komínu přes krámy na něm navěšené, nejde dostat, nemluvě. Nákladově rozumným kompromisem je anténní stožár na druhé straně společné anténní a komínové lávky, umístěný tak, aby antény pohybu na lávce a v průlezu nepřekážely a nezasahovaly do větrného úhlu komínu.

 

1.3 Odstupové vzdálenosti hořlavých materiálů.

Krokve, krov: Tesaři by měli vědět, že minimální vzálenost krovů, ale i jimých hořlavých konstrukcí je u zděných komínů 5 cm. U systémových to bývá různé, ale méně to nebývá. Nepomůže žádné "dát něco mezi". Prostě, když to "zvořou", moc se s tím nenadělá, krom vyříznutí krokve. Hlídejte si dodavatele!

 

Prostup hořlavou konstrukcí - stropem, nebo zateplenou střechou je ještě složitější. Každý výrobce na to má svoje schválené řešení. Lidová tvořivost tady není na místě. Možná řešení v technické poradně těchto stránek.

 

Hořlavé konstrukce u komínu: Stejně jako krokve, nesmí být u komínu žádné jiné hořlavé předměty. Volně stojící skříně se dají tolerovat, ale zakomponovat komín těsně vedle, nebo přímo do vestavěné skříne, je opravdu zakázané řešení.

 

Obklad komína sádrokartonem: je oblíbeným řešením. Takový oblkad, vč. nosné konstrukce, musí být prokazatelně S atestem třídy reakce na oheň)požárně odolný a ne každý materiál tomu vyhovuje. Podle mne je mnohem jednodušší komín omítnout. Přemýšlejte o tom.

 

Kouřovody na pevná paliva: (T200 a víc) jsou  ještě kritičtější oblastí. Nejčastěji se s tím setkávám v dřevostavbách. Kamna umístěná jakš takš, ale kouřovod nalepený na dřevěné zdi. Vemte, prosím na vědomí, že min. odstup od hořlavých konstrukcí je 3 půměry kouřovodu, nejméně 375mm.

1.4 Kouřovody.

 

Kouřovod by neměl být delší, než 1/4 účinné výšky komínu. Na to je třeba myslet už při návrhu.

Kouřovod musí být čistitelný. Obvykle to znamená, že musí jít rozebrat. Jen málokterá kamna, nebo krb umožňují čištění kouřovodu přiládacími dvířky. Pokud PZL při vymetání nevypadnou do kamen (což je bohužel dnes celkem běžné, čistící otvor v kouřovodu není pro čištění nic platný. Rozebíratelný kouřovod, bez axiálního rozsazení dílců není běžný, tak je na to třeba myslet dopředu.

Zdeř: Slouží k připojení kouřovodu do průduchu. Pokud je správně provedena, zajistí kouřovod i proti jeho náhodnému zasunutí do profilu průduchu a tím proti jeho faktickému ucpání.

Zazdít kouřovod přímo do zdiva k. pláště je nešťastné řešení, která se Vám brzy nepříjemně vrátí. Časem zjistíte, že kouřovod nejde vymést ani vyměnit, omítka praská a jiné radosti.

Těsné zasunutí kouřovodu do sopouchu keramické vložky systémového komínu, nebo jeho zatmelení tvrdým tmelem, skončí, dříve či později, prasknutím vložky. Použijte k napojení výhradně schválené díly, nasouvané měkce na povrch hrdla vložky, s měkkým dilatačním uložením v plášti nebo ve zdivu. Lidová tvořivost tady může být jedna z Vašich  nejdražších úspor.  

1.5 Zásady při volbě nového komínu a jeho stavbě.

https://www.schiedel.com/cz/neimprovizujte-pri-stavbe-kominu/

Na tomto odkazu máte zásady popsané téměř dokonale. Zdrojem jsou sice webovky Schiedel, ale není to reklama na Schiedel. Ani oni, ani já, netvrdíme, že jsou jediným správným výrobcem komínů. Jakýkoli zavedený výrobce na tento popis pasuje.  Bohužel se v praxi setkávám až příliš často se situací, kdy stavebník, ale častěji jeho stavitel, ve snaze ušetřit několik drobných, zvolil buď nějakého "progresivního" dodavatele komponentů, nejčastěji odkudsi z blízkého severu, nebo aspoň nahradil "zbytečně drahé" klíčové prvky, nějakou levnou, nebo nevhodně použitou náhražkou.  Nejnešťastnější variantou je, když "obchodník" z různých, mnohdy i kvalitních komponentů poskládá cosi, co sice vypadá, jako systémový komín, ale prvky k sobě mmohdy vůbec nepatří a hlavně, k tomu, co prodává, nikde neseženete doklady, že to má i jen ty nejzákladnější vlastnosti. A pak dojde na revizi a ta vůbec nejde napat, protože, to co vzniklo, je všechno možné, jen ne komínem, způsobilým k provozu. Vážně Vám to za to stojí? A to nemluvím o situaci, kdy se bez revize "obejdete" a tento "výhodně" pořízený prvek Vám změní Váš nedávno zastavěný pozemek na stavební pozemek se zbořeništěm a šancí to zkusit znovu a lépe.

        Obdobně, možná ještě více, to platí o doplňcích, zejména kolem připojený spotřebiče. Nejčastější "úsporou" je náhrada zbytečně drahé redukce kouřovod-keramická vložka. A tak, mnohdy dobře a za nemalé peníze postavený komín je na zbourání, protože "výhodná" náhražka roztrhla, nebo vylomila keramické hrdlo vložky.

     Nejlevnější je, nechat si poradit od někoho, kdo věci rozumí a kdo není zainteresován na finančních tocích kolem Vaší investice. Myslete na to, až se budete rozhodovat    

 

1.6 Volba spotřebiče na pevná paliva

Nejčastější situací je, že máte komín a chcete si koupit kamna. Předepsaný postup je, že si máte nechat udělat revizi komínu a výpočet spalinové cesty pro konkrétní spotřebič, než začnete. Možná Vám to přijde jako zbytečné vyhazování peněz, když další revizi budete dělat hned, jak spotřebič připojíte.  Mohlo by to tak být, pokud byste si uměli návrh udělat sami. Jakou máte šanci, že výsledek Vašeho snažení při revizi vyhoví, posuďte sami - viz níže. Ekonomickou variantou je, domluvit se s komíníkem na komplexním posouzení, návrhu, průběžném poradenství a konečné revizi. Protože, ani kominík není rád poslem špatných zpráv, určitě Vám udělá cenu.

Poměry ve spalinové cestě: Nejprve nutno zjistit, jaký má Váš komín tah a jaký objem spalin je schopen odvést. To se SW modeluje podle tepelného odporu pláště komínu, jeho délky, profilu a teploty spalin.  K tomu se připočítá ochlazení a tlaková ztráta v kouřovodu. Orientačně je to tak, že do průduchu 150x150 můžete připojit hrdlo spotřebiče 130, s teplotou spalin cca 250stC a kouřovod nemít delší, než 1/4 ůčinné výšky komínu.  Jakákoli odchylka na obě strany může, ale nemusí být problém. Prostě krbovky s velikým sklem do takového komínu nepřipojíte. A nespočítat si dopředu, zda zvolená kamna u Vás potáhnou, není prozíravé.

Výkon spotřebiče:  je dalším problémem.  Většina zákazníků si kamna pořizují jako doplněk k běžnému centrálnímu topení. Dům bývá zateplen. Pokud máte tepelnou ztrátu místnosti 2 kW při -18 (při 0stC to je už jen 1 kW), budete mít problém, najít tak malá kamna. Kamna nejdou tlumit více jak cca na 50%. S většími kamny jak 4 kW, v jedné místnosti nevydržíte. 

Spalovací vzduch: Asi každý si ze školy pamatuje, že ke spalování je třeba kyslík, potažmo vzduch. Pokud má kouř odcházet, musíte namísto, něj přivést do kamen stejné množství vzduchu, to také všichni chápou.  Ale kde kdo si do místnosti s těsnými okny pořídí kamna. Proto v modernních interiérech doporučuji vybírat kamna s externím přívodem vzduchu.

Odstupové vzdálenosti: pokud bude spotřebič v běžném interiéru, je třeba volit kamna s tzv. dvojitým pláštěm, t.j. taková, která mají omezené sálání. Odstupové vzdálenosti se dovíte v technickém listu kamen.  Zvýšeně to platí v případě dřevostaveb.

Pro běžný ocelový kouřovod jsou vdálenosti viz  oddíl odstupové vzdálenosti na této stránce.

Krbové vložky: obecně moc nedoporuřuji. Dobře obestavěnou vložku jsem snad ještě neviděl.  Pěkná krbová kamna Vám ušetří většinu starostí.

Vymetatelnost: není samozřejmostí, jak by se mohlo zdát. Prohlédněte si vystavený vzorek a nechte si ukázat, jak se dostanete do všech zákoutí spalinové cesty, abyste vymetli popel a saze. Nutnost luxování je špatné řešení.
 

 

1.7 Orientační výpočet spalinové cesty - příspěvek kolegů z Messy

https://vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/20679-orientacni-vypocet-kominu-spalinove-cesty?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter_2020-05-18

Nemyslím, že by jste se, stejně jako většina návštěvníků stránek, sami horlivě pouštěli do výpočtu spalinové cesty, Spíše očekávám, že zjistíte, že tento úkon rozhodně není zbytečný a v důsledku Vám ušetří spoustu starostí a nakonec i peněz. Bylo by fajn, kdybyse zjistili, že správný čas na výpořet není při připojování spotřebiče, to už je na nápravu zpravidla pozdě. Ale ještě, než začnete komín opravova, či spotřebič kupovat. 

 

Klikněte zde pro úpravu textu.

1.8 Vražedná kombinace nízké teploty spalin a vysokých nároků na tah. 

https://vytapeni.tzb-info.cz/kominy-a-kourovody/15782-dehtovani-kominu-pri-provozu-nizkoemisnich-kotlu-na-tuha-paliva

 

Tohe je problém třeba Atmosů. Rád bych jim věřil, že to nějak může fungovat, ale zatím mi nikdo neukázal jak. Takže za mne - Atmos nebrat.

 

2.1 Zajímavé rady od konkurence z Říčan

Příspěvky nejsou úplně čerstvé. Třeba NV90/2010 už nahradila vyhl. 34/2016, a i uváděné četnosti kontrol jsou poněkud přehnané, ale jinak jsou příspěvky moc hezky a populárně pojaté a byla by škoda je neshlédnout.

http://www.kominy-pechlat.cz/o-nas

 

2.2 Máte chatu a topíte jen občas. Stačí Vám to, jak to je, táhne to celkem dobře. Není třeba se výtkami kominíka zabývat!

Myslíte?

​Převzato: Seznam.cz

Podrubriky: Evropa Blízký a Střední východ Amerika Svět

Šestici mladých Němců na víkendové oslavě zabil oxid uhelnatý

Šest mladých lidí, kteří v noci na neděli zemřeli při soukromé oslavě v bavorském městečku Arnstein, se otrávilo oxidem uhelnatým. Prokázala to pitva. S odvoláním na policii to v pondělí uvedla agentura DPA. Případ hromadného úmrtí mladých lidí ve věku 18 až 19 let vyvolal v Německu značnou pozornost.

Dnes 16:14 - Arnstein

Pět chlapců a jednu dívku našel v neděli bez známek života v zahradním domku znepokojený otec dvou účastníků večírku. Záchranáři, které přivolal k synovi a dceři a jejich čtyřem kamarádům, již mladým lidem nemohli nijak pomoci. [celá zpráva]

"Všech šest zemřelo na otravu oxidem uhelnatým," uvedl policejní mluvčí po pitvě. Už krátce po nálezu těl policie vyloučila trestný čin a v neděli také potvrdila, že si mladí lidé topili v zahradním domku v kamnech.

"Proč jedovatý plyn z kamen unikal, je dál předmětem vyšetřování," dodal mluvčí. Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování organických látek.

Případ úmrtí šesti mladých lidí otřásl osmitisícovým bavorským městečkem nedaleko Würzburgu. V pondělí se konala smuteční bohoslužba.

 

ČTK

 

2.3 Máte koupelnu s karmou nebo kotlem? Myslím tím spotřebič s přerušovačem tahu, tzv. "B". Turba ani kondenzační stroje se vzduchospalinovou cestou nejsou v podezření.

Mluví se o tom každé léto a je to stále stejné. Každý si řekne - mne se to netýká. Mám tu karmu 40 let a nikdy se nic nestalo. 

Možná, kdyby se nic nezměnilo, snad by to tak i mohlo zůstat.  Ale!

Co třeba okna. Memáte letos nová, krásná, úžasně těsná?  Máte z nich radost? Věřte mi, v zimě ta radost bude ještě mnohem větší. Jen je třeba se jí dožít.

Máte novou linku? Keramickou desku? Výborně, blahopřeji. Digestoř také? Jo do volného komína, ne tu hloupou cirkulační? S pořádným ventilátorem? 

Bydlíte v přízemí činžáku? Víte, že i schodiště budovy funguje jako komín, který mnohdy úspěšně soutěží s Vaším komínem od kotle? Když vyhraje, Vy dohrajete!

Hrajete ruskou ruletu! Víte to? S pravidly souhlasíte?

Jak to funguje?  Teplý vzduch v komíně vytváří tah a ten odvádí spaliny - když je vše OK, tak je to převážně směs vodní páry a CO2. A pokud tam drobek CO je, nic moc se neděje, odejde na střechu také.

Aby to tak fungovalo, musí se za odvedený vzduch k hořáku přivést vzduch jiný. Pokud se tak nestane, nejen, že se spaliny neodvedou a zůstanou v místnosti - to je jen 1/2 růšvihu. Co je asi ještě horší, jak klesá obsah kyslíku, stoupá produkce CO. A neštěstí je hotové.

​Pokud Vám kominík, či plynař napíše do zprávy, že musíte zajistit přívod vzduchu, a Vy si to moc neumíte představit - bude v koupelně zima, táhnout, jak by to vypadalo a tak - vězte - o život jde Vám a je to jen Váš boj.  Oni mají splněno - nejspíš ve zprávě někde mají něco, jako že: Po odstranění závad schopno bezpečného provozu.  A do té doby ??

Tak na Vaše vítězství!

p.s. Pokud měníte spotřebnič, dávat "B" do koupelny či jinam do bytu je dnes, při cenových rozdílech mezi B a C, zbytečný hazard. Na druhou stranu, litinové "Béčko" ve sklepě může "vrčet" klidně dalších 10 let. Nevěřte všechno každému řemeslníkovi, který si chce vydělat.

A ještě něco z webového tisku:

http://www.ctidoma.cz/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Máte zkontrolovaný komín? Pokud ne, hrozí vám pokuta a nepříjemnosti

Topná sezona je v plném proudu a majitelé domů musí nechat zkontrolovat spalinové cesty, jednoduše řečeno - komín. Už jste to udělali? Co vám hrozí v případě, že tak neučiníte? Pokud jste měnili kotel, postavili komín, máte další povinnost.

Facebook Twitter Google Plus LinkedIn E-mail 

06.12.2017 - 09:15     

Praha

 

Kdy a jak často čistit komín? Základní pokyny určuje vyhláška, ale někdy je dobré se řídit selským rozumem. Platná vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty upřesňuje povinnou frekvenci těchto služeb podle typu používaného paliva.

Majitelé a provozovatelé spotřebičů paliv jsou ve většině případů povinni objednat jednou za rok kominíka na kontrolu spalinové cesty.To se týče prakticky všech majitelů domů, kde topí v kotli na tuhá paliva. Výjimku tvoří kondenzační plynové spotřebiče, u nichž vyhláška doporučuje jednu kontrolu komínu za 2 roky.

Revize není kontrola

Pozor, neplést si pojmy. Výše jsme psali o kontrole, která je dána vyhláškou a týká se provozovaných komínů, tedy těch, kde prostě topíme. Revize se provádí před uvedením komínu do provozu nebo po každé stavební úpravě. Podobně se musí nechat udělat revize v případě, že měníte druh paliva spolu s kotlem a při jiných změnách na komíně nebo kotli.

Může se ale stát, že při kontrole komína zjistí kominík třeba trhlinu a požádá uživatele o opravu. Před uvedením komína do provozu pak rovněž nezapomeňte zajistit revizi spalinové cesty. Pokud tohle podceníte, hrozí vám pokuta až 50 tisíc korun, v případě právnické nebo podnikající fyzické osoby pak až 100 tisíc korun. Navíc riskujete, že v případě požáru vám pojišťovna neuhradí škodu.

Zvyšující se kvalita kotlů zvyšuje riziko zanešení komínu

Kominíci sdružení ve Společenstvu kominíků České republiky upozorňují na skutečnost, že se zvyšováním účinnosti spotřebičů klesají teploty spalin a zvyšuje se riziko zanášení komína a jeho dehtování. Častější kontrola a čištění snižují riziko případné totální degradace komínu i riziko vzniku požáru.

Další povinnost souvisí s čištěním komínu. Nejpřísnější pravidla platí pro spalinové cesty od spotřebičů na pevná paliva. V případě sezonního využívání těchto spotřebičů je třeba čistit komíny 2x a v případě celoročního 3x ročně. Protože řada domácností stále topí právě pevnými palivy, vznáší to otázku, jak jednotlivé procesy rozložit v průběhu roku. Vyhláška v této souvislosti hovoří pouze o přiměřených časových odstupech, přičemž mezi jednotlivými čištěními a kontrolami by měly uplynout alespoň 3 měsíce.

Kominík: Je třeba použít selský rozum

"Je dobře, že vyhláška není přesnější, protože jde o typickou situaci, při níž je třeba použít zdravý selský rozum a důvěřovat odborníkovi. V praxi by měl četnost a rozestupy jednotlivých čištění určit kominík podle toho, jak často se daný spotřebič používá a jak moc je spalinová cesta zanesená. V Rakousku tuto povinnost přenáší přímo na kominíka dokonce zákon," říká Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Podle jeho kolegy Pavla Dědiče jde v principu o to, aby se minimalizovalo nebezpečí tím, že budeme spalinovou cestu čistit tak často, aby v ní nemělo co hořet. "Někteří výrobci komínových systémů uvádějí, že nános suchých prašných sazí by neměl překročit 4 mm. Má to svou logiku, protože nános větší než 5 mm se už považuje za zvýšené požární nebezpečí," vysvětlil na konkrétním příkladu Pavel Dědič.

V minulosti jsme volali kominíka každý měsíc

Spousta majitelů lamentuje nad tím, jak nás stát buzeruje i kvůli vytápění, ale málokdo ze starší generace si pamatuje, že v minulosti byla pravidla daleko přísnější. Čištění komínů na pevná paliva se provádělo 12x ročně, tedy zhruba ve 30denních lhůtách. Po roce 1981 se povinná roční frekvence snížila na 6 čištění, ovšem s tím, že v případě nutnosti se služba provádí častěji.

"Nicméně odpověď na otázku, kdy čistit, je podle mě stále stejná: Až zjistíte, že komín netáhne, je pozdě,“ dodal za kominíky Zbigniew Adamus.  

něte zde pro úpravu textu.

2.5 Jak topit v krbu:


https://www.prozeny.cz/clanek/proc-se-vyhnout-studenemu-polenu-aneb-umite-spravne-topit-v-kamnech-40554

 

Klikněte zde pro úpravu textu.

2.6 Kontroly kotlů a kamen s výměníkem - novela zákona, č.201/2012 Sb., o ochraně ovzduší

https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/17699-pohledem-znalce-co-prinese-novela-zakona-o-ochrane-ovzdusi-pro-lokalni-topidla-na-pevna-paliva?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter_2018-08-06

 

Zjednodušeně lze říct, že kontrolám podléhá vše, co má celkový příkon nad 10 kW a je připojeno na ÚT.