Regulátor tahu
Je zařízení, které na kotli nejen, že je povinné, ale hlavně Vám ušetří mnohé starosti a výrazně zkomfortní obsluhu. Z praxe ale vím, že naprostá většina regulátoru u klientů nefunguje. Nejčastěji to je konstrukční chyba, nebo nedostatek regulátoru samého. (např. TH1 má nefunkční termovložku, u Regulusu nejde rozumně nastavit poloha) Já mám vyzkoušené 2 typy, které fakt fungují. Jen upozorňuji, že informace mohou být mírně zastaralé. Možná se už některý výrobce vzamatoval a začal konečně dělt něco pořádného.
Varianta Honeywell
https://m.productcatalog.honeywellhome.com/cz/pdf/fr124-pd-en0h1515-cz01r0310.pdf
Varianta Esbe na straně 63.
https://www.esbe.cz/assets/Uploads/ESBE-katalog-2016.pdf
Pozor, podle kotle, mohou se lišit délky jímek, průměry závitů, délky táhel. Každou aplikaci nutno ověřit, než nakoupíte.
Regulace vratné vody
U soustav s nuceným oběhem je prakticky nezbytnou součástí, umožňující rozumný provoz kotle. Vedle kondenzace vody dochází v kotli a spalinových cestách ke kondenzaci nespálených složek paliva a předčasnému zahsínání sekundárního hoření. Důsledkem je dehet a saze, které mnohdy neopravitelně poškozují komín a zamořují široké okolí. Je naprosto nepřeberné množství řešení. Mnohá velice drahá a instlačně komplikovaná. Já mám odzkoušeno řešení ADEX KTR + 4cestný kohout se servem Esbe. http://www.ktr-adex.cz/ Je to za přijatelnou cenu, instalačně jednoduché a ve funkci přehledné. Jediná armatura Vám zajistí Vám jak regulaci vratné vody, tak ochranu proti přetopení kotle a vneposlední řadě i regulaci teploty v místnostech. Podle konkrétní situace lze tímto systémem řídit i natápění akumulace, nebo ohřev TUV. Ale to vyžaduje složitější instalaci což je jiná kapitola, nad rámec tohoto pojednání. Čerpadlům na primáru i sekundáru se nejspíše nevyhnete. Ne že by to nešlo vůbec ale výsledek bývá nejistý.
Kamna
Je řada zavedených a u nás obvyklých výrobců. Doporučuji, vyvarovat se exotických zařízení. Každá kamna, dříve či později, budou potřebovat náhradní díly.
Přiklady:
Thorma, dříve Fikotherm - Filakovo (SK)
ABX - Rumburk
Romotop - Suchdol n. Odrou
Kovoplast - Chlumec nad Cidlinou
Haas+Sohn / Rukov - Varnsdorf (proslulí, že kamna nejdou vymetat :-))
BeF - Kotvrdovice (Blansko, Adamov, Vyškov a tak)
Ze zahraničních:
Jotul (Norsko)
Morso (Dánsko)
Nordica (Itálie)
Mé doporučení - vyvarujte se krbových vložek. Obezdění je drahé a málokdo to umí správně. Pěkná kamna jsou ozdobou interiéru a není třeba je schovávat za "papundeklovou" stěnu.
Sporáček Rekreant
Často slyším postesknutí, že sporáček Rekreant dožívá a co místo něj.
Nezoufejte, stále se vyrábí :-)
Stavba kachlového sporáku
Tady máte jeden, asi celkem použitelný návod z časopisu USS od pana Vlka, z někdy kolem roku 1980.
Asi si ne každý si budete stavět nový sporák. Nicméně Vám to dá hezkou představu, jak to v takovém sporáku vypadá a jaká průběžná údržba by se mu měla věnovat. A že my chlapi nenacpeme ruku do vymetacích otvorů? Vymetání kamen byla dycky holčičí práce :-). Pěkně ve starých šatech, kosinkou, štětkou ze smrkových větví a pak rovmou do vany, jen co se voda na plotně a v medenci ohřeje.
Krbová vložka s jejím dopojením a opláštěním
Jak už jsem někde psal, krbová vložka je fakt problematické topidlo. Takových krásných kamen se nabízí. No, je to módní, když už si to ode mne nenecháte rozmluvit, koukněte aspoň na tyhle obrázky a zeptejte se pachatele opláštění, jestli už někdy viděl ČSN 73 4201 a 73 4230 Jestli ne, vřele doporučuji vyhnat vidlema!
Poruchy ve spalinové cestě - špatný návrh - Podle mne velmi přínosný článek TZB
Lička Z. - spalování dřeva - teploty spalování, vyhodnocení vlhkosti
Pár rad o rozumném topení z VŠB
https://vec.vsb.cz/cs/smokeman-zasahuje/smokeman-vyucuje/