Prostupy kouřovodů a komínů hořlavými konstrukcemi
V tomto segmentu se velice často chybuje s hrozícími fatálními důsledky. Ne všichni výrobci mají tuto věc dořešenou a dělají, jako by neexistovala. Naštěstí se najdou i jiní, kteří mají problém vyřešený velice hezky. A buď lze jejich výrobky aplikovat i na jiné "progresivní" systémy, když už Vám doma stojí - není to systémové, ale bude to fungovat, nebo se nechat inspirovat a vytvořit něco podobného. To je ještě méně šťstné řešení, ale je určitě lepší, než dělat, že probém neexistuje.
Důležitý je jak aspekt požární odolnosti, tak v neposlední řadě i dilatační ochrana keramické komínové vložky.
Tady je hezky popsána problematika prostupu stěnou, zděnou i hořlavou.
Krokev u komínového pláště - Isolační deska při nedodržení odstupu malých hořlavých prvků konstrukcí
Tuto záležitost upravuje ČSN 73 4201, příloha G.3.1, resp. obrázek G6. Zjednodušeně řečeno, mezera pro G50 může být snížena na 10 mm za předpokladu, že je zdivo komína omítnuto/vyspárováno a mezera vyplněna nehořlavým materiálem. Tento materiál není v normě specifikován. Jako řešení "na jistotu" bych volil třídu reakce na oheň A1. Jako dobré řešení se mi jeví, použít desek Cemvin 10 mm, připevněných na krokev.
https://www.cemvin.cz/vypln-kabelovych-lavek-cemvin-cable-p2
Řešení CIKO
http://ciko-kominy.cz/prostupy/
Níže ukázky prostupů keramických i kovových komínů a kouřovodů
Řešení Schiedel
Obrázky:
- první je systémový připojovací (přechodový) díl z keramiky na kouřovod, prodloužený pro prostup zdí, napojený na povrch keramické vložky. Starší konstrukční řešení připojení jsou možná, ale tohle řešení je opravdu nejkomplexnější a v zájmu předcházení budoucím problémům je jednoznačně preferuji.
- druhý není o prostupech SC, ale je zde hezky znázorněno, jak má takový přístup k ústí komínu vypadat, když není možné udělat průlez na střechu. Zde si povšiměte hladvně 4 detailů. -- 1. stupeň je hned na první řadě tašek. Tomu musí odpovídat i latění - vhodná vzdálenost nejspodnější latě od dolního okraje tašky.
-- Stupně jsou široké min cca 0,4 m, tj. pro šlápnutí na obě chodidla, ne pro akrobacii na jedné noze.
-- Jsou od sebe vzdálené max. přes jednu řadu tašek.
-- U komína je lávka široká 0,8m a je nad a za komínem a max. 1 řadu tašek nad ním.
Za obrázky máte obrázky systémová řešení Schiedel, pro prostupy keramických i ocelových komínů hořlavými konstrukcemi.
Tady je odkaz na ceník. Na jeho straně 40 jsou doplňky systému, zejména přechody z keramiky vložky na kouřovod, ale i stříšky, kotvení a jiné.
https://www.schiedel.com/cz/schiedel-download/cenik-schiedel-2017-keramicke-kominy/?wpdmdl=8033
Prostup kouřovodu Schiedel Ignis
https://www.schiedel.com/cz/produkty/nerezove-kominove-systemy/ignis-protect/
Prosím, povšiměte si impozantních rozměrů isolačního bloku. 190mm v nejtenčím místě!
Řešení Promat - Promatube
http://web.promatpraha.cz/admin/files_upl/5524.pdf
http://web.promatpraha.cz/admin/files_upl/5525.pdf
Rozměr rovněž 450*450 do D 230, tedy min. tloušťka 110.
Řešení Raab Messy
http://kominy.messy.cz/wp-content/uploads/2016/01/Obrázek-komín-v-šachtě.png
https://kominy.messy.cz/pasivni-domy-a-drevostaby/
Řešení Bémáci - nejčastěji používám
Nejčastější aplikace - prostup hořlavou stěnou do zděného komínu. Podmínkou smysluplné realizace je, že komín má od hořlavé konstukce předepsaný odstup větrané mezery 50mm a vůbec má parametry, umožňující jeho rozumný provoz. Orientační cena 4.000,- materiál, 3.000,- práce, pomocný materiál, doprava. režie. Revize není v ceně, kontrola SC, jako po opravě beze změny SC ano.
Prostupy hořlavými konstukcemi - článek TZB - hezký, doporučuji.
A ještě:
https://www.pasivnidomy.cz/bezpecny-a-funkcni-komin-v-pasivnim-dome/t4209
A pojednání o prostupech isolovanými konstrukcemi:
file:///C:/Users/cippa/OneDrive/Dokumenty/Kominík/Technická%20podpora%20komíny/Raab/Závěrečná-zpráva.pdf
Web: Na Komínu záleží
Dost mi vadí, že není patrné, kdo je autorem těchto webovek, ale rady jsou na nich celkem dobře zpracovány a tak ho, i přes uvedenou výhradu, doporučím k prohlédnutí.
http://www.nakominuzalezi.cz/index.phpKlikněte zde pro úpravu nadpisu
Řešení pro sopouch 45 stupňů
Sopouch 45 st. keramických 3-složek je módní záležitostí. Kdekdo si ho pořídí, aniž ví co pak s ním.
Pokud setrváte u realizace obestavěné krbové vložky, nemusíte finalizovat vnější plášť komínu. Pokud je třeba, se tabilitou Vám pomůžou různé podpůrné zámečnické konstrukce, schované v obestavbě. Pokud vložka nemá komínovou klapku, je tu snad jediná opravdová výhoda - lze kouřovod snadno vymetat přes spotřebič.
Pokud se ale chystáte připojit kamna, tak toto je jedno z mála pohledových, i když ne ideálních řešení, zajišťujících zároveň stabilitu kouřovodu. http://www.svetkotlov.sk/dymova-redukcia-kominova-45-dn150-dc200
Ale pozor! Je třeba věnovat zvláštní pozornost sestavě kořovodu. Obvykle jde obtížně rozebírat, ale jeho čistitelnost musí být zajištěna. Je na Vás najít vhodné řešení. Ať již aplikací zdvojeného hrdla, přesuvky, rozebíratelného stavitelného kolena či jiného svělého řešení :-).
Komínová vložka pro pevná paliva a vlhký provoz.
Nebýval to příliš častý problém, bohužel doba se zbláznila a jeho četnost nepříjemně zvyšuje. Údajně kdysi byla norma, že teplota na hrdle kamen má být 250 st.C+ teplota okolí. Pro zjednodušení uvádím, že když bude teplota nad 280 stC, návrhový výpočet nejspíše vyjde a nevložkovaný komín bude fungovat dobře.
Topidla mají spaliny se stále menším průtokem a nižší teplotu. To, co bez znalosti problému může vypadat jako výhoda je ve skutečnoti velikým a obtížně řešitelným problémem. Jednak dochází k rozporu s normou, kdy i při nejmenším povoleném průměru vložky (D140), klesá rychlost spalin pod nejmenší povolenou hodnotu (0,5m/s).
Druhým problémem je, že ve spalinové cestě dochází ke kondenzaci spalin. Vzniká tak požadavek na materiál, vyhovující vlhkému provozu a korozivní třídě 3 - značí se W3, příp. W-V3. Jenže takový kovový materiál pro komínovou vložku norma nezná. Ona vlastně nezná pro vložky ani třídu W3. Zbývá tedy jen keramická vložka se zvláštní klasifikací. Vypadá to, jako by Keranova2, resp. Absolut od Schiedlů byly jediným dostupným řešením.
Myslete na to, až budete volit spotřebič a jeho výběr před nákupem konzultujte s komíníkem, nebo s kýmkoli jiným, kdo Vám udělá opravdový návrhový výpočet. A že za to něco bude chtít? Věřte mi, je to dobrá investice.
Jeden celkem hezký článek k tématu
Krycí deska
Komín nutno ukončit krycí deskou. Jednak zpevní zdivo, jednak chrání proti vodě. Lze ji vybetonovat na místě, ale ze zkušenosti bych doporučil koupit prefabrikát. Např. http://www.kominyplanice.cz/eshop/kominove-kryci-desky-hlavy/kryci-deska-16-51-m Pozor, deska nesmí zužovat profil průduchu. Proto se desky s kruhovým otvorem nehodí.
Prostupy hořlavými konstrukcemi - zkušenosti o našich sousedů - TZB
Řešení prostupu hořlavou stěnou Bémáci - používám nejčastěji do zděných komínů
Klikněte zde pro úpravu textu.
Neuvěřitelná představa montážníků kotlů o dopojení na 3-složku a záplata na jejich tvorbu
Dle sdělení majitele, montáž kotle vč. dopojení, rováděla specializovaná fy Ka... z Ne... Místně znalí si snadno doplní, ostatním je to na nic. Zdánlivě "jen" nedodržená dilatace, stačí onovit. Po bližším ohledání - vidíte sami. Výřez části vložky až po dělící spáru tvarovek, přisazený kouřovod, omazáno maltou.
Po dohldě s majitelem zvolena nejlevnější varianta - záplata na vožku, jak vidíte. Dilatačně vyhovující opláštění, dohodnuto s majitelem, následně svépomocí.
Bohužel toto není ojedinělý případ, dělníci z východu, mnohdy zaměstnaní "krbařskými" firmami takto postupují často. Ale u kotlařů, navíc "solidních" to vidím prvně. Tak jsem neodolal a svěřil se.